Informacje

Wymiana drzwi i okien

Wymiana drzwi i okien

Wysokiej jakości stolarka o doskonałych właściwościach izolacyjnych to inwestycja na wiele lat. Przez nieszczelne okna i drzwi ucieka nawet 30% ciepła, co ma bardzo duży wpływ na wysokość rachunków za ogrzewanie. Co jeszcze warto wiedzieć o wymianie stolarki okiennej i drzwiowej?

O czym pamiętać wybierając nowe okna?

Wysłużona stolarka nie wygląda estetycznie, jednak to nie jedyny powód, dla którego warto wymienić stare okna i drzwi. Inwestycja opłaca się również z finansowego punktu widzenia. Jesienią i zimą, gdy nadchodzi czas na włączenie systemów ogrzewających dom, rachunki za prąd lub gaz znacząco rosną. Przysłowiowym gwoździem do trumny są nieszczelne okna lub drzwi, które dodatkowo wpływają na podwyższenie kosztów energii cieplnej. Z tego względu, jeszcze przed sezonem grzewczym, warto pomyśleć o wymianie stolarki.

Stosując energooszczędne rozwiązania możemy znacząco obniżyć wydatki na ogrzewanie, co jest niezwykle istotne w okresie zimowym. Dzięki wymianie stolarki na nową, możemy poprawić nie tylko energooszczędność budynku, ale również zwiększyć poziom ochrony antywłamaniowej. Wszystko za sprawą stosowanych w nowoczesnych oknach odpowiednich okuć i bezpiecznych szyb. Wybierając nową stolarkę należy zwrócić uwagę nie tylko na parametry, ale również prawidłowy montaż. Niefachowe obsadzenie stolarki sprawi, że nie spełni swojej roli przepuszczając ciepło na zewnątrz. Pracę warto powierzyć zaufanej firmie, która realizuje usługi zgodnie zaleceniami producenta oraz sztuką budowlaną. Warto pamiętać, że wymianę okien i drzwi najlepiej zaplanować późną wiosną lub wczesną jesienią, gdy temperatura na zewnątrz wynosi od ok. 10 do 18 stopni Celsjusza. Specjaliści nie zalecają wymiany stolarki okiennej w czasie trwania mrozów.

Jakie parametry powinny posiadać okna i drzwi?

Energooszczędne okna z szybami dwukomorowymi wyposażone są w pakiety szybowe z ciepłymi ramkami dystansowymi. Jest to niezbędny element nowoczesnego okna, który znacząco ogranicza straty ciepła. Ponadto poprawia parametry termiczne okna eliminując mostki cieplne oraz ryzyko powstawania pleśni. Dzięki ciepłym ramkom dystansowym poprawia się w wartość współczynnika przenikania ciepła Uw całego okna. Im ten parametr jest większy, tym więcej ciepła ucieka na zewnątrz. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wartość współczynnika Uw nie może przekraczać:

  • dla okna pionowego i drzwi balkonowych – 0,9 W/(m²·K),
  • dla okna dachowego – 1,1W/(m²·K)

Natomiast dla drzwi wejściowych ten parametr jest równy 1,3W/(m²·K). Istotną cechą stolarki jest również izolacyjność akustyczna określana współczynnikiem Rw. Im jest on wyższy, tym okno lub drzwi lepiej tłumią dobiegające z zewnątrz hałasy. Standardowe modele stolarki mają wartość Rw między 30-34 dB. W budynkach położonych przy ruchliwej ulicy, warto wybrać okna i drzwi o współczynniku Rw równym 40 dB lub wyższym. Wybierając nowe okna i drzwi warto w pierwszej kolejności sprawdzić wymienione parametry.

Ewe, f: 652234 / pixabay

Udostępnij

O autorze