Informacje

Wsparcie finansowe a rozwój MŚP

Wsparcie finansowe a rozwój MŚP

Dotacje przeznaczone na innowacyjne projekty dedykowane mikro, małym i średnim firmą znacznie zwiększają szansę na ich rozwój i wdrożenie nowych lub ulepszonych pomysłów – między innymi produktów, metod czy usług. Jak można jednak pozyskać takie wsparcie?

Różne sposoby pozyskania środków na innowacje i rozwój firmy
Jeśli prowadzisz działalność i szukasz sposobu, aby zrealizować swój pomysł na innowacyjny produkt lub usługę, warto złożyć wniosek o wsparcie finansowe. Alternatywą są co prawda również pożyczki i kredyty, z których często można skorzystać na preferencyjnych warunkach – czyli oprocentowanie jest niższe, a formalności zredukowane do minimum.

Potrzeby inwestycyjne MŚP
Każda firma ma dość duże potrzeby inwestycyjne – głównie dotyczy to jednak małych i średnich przedsiębiorstw. Zwykle oznacza to zakup nowego sprzętu, poprawę organizacji pracy oraz infrastruktury. Również takie inwestycje poprawiają warunki pracy, usprawniają wiele procesów, pomagają wprowadzić na rynek jakąś nowość. Co prawda większość dotacji to jednak pożyczki, ale za to na korzystniejszych warunkach.

Duży wybór programów – duża szansa na pozyskanie środków
Przede wszystkim unijne środki są kierowane do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Wybrane projekty badawcze oparte na innowacjach można realizować m.in. z Programu Inteligentny Rozwój, Programu Polska Wschodnia, programów proponowanych w konkretnych województwach, Szybkiej Ścieżce, która jest organizowana przez NCBR.

Firma działająca na wsi powinna też sprawdzić zasady przyznawania środków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dzięki nim firmy z całej Polski starają się o dofinansowanie – liderem jest województwo wielkopolskie.

Jeśli jednak decydujesz się na dotacje, musisz znać najważniejsze zasady przyznawania środków, aby zwiększyć swoje szanse możliwie najbardziej. Poniżej kilka praktycznych informacji, które mogą się przydać każdemu, kto poważnie myśli o wsparciu z dotacji.

KwK, foto: rawpixel / Pixabay

Udostępnij

O autorze