InformacjeTransport

Szwedzkie samochody ciężarowe Scania

Szwedzkie samochody ciężarowe Scania

Historia firmy

Założone w 1891 roku przez Gustafa Eriksona przedsiębiorstwo o nazwie Vagnfabriksaktiebolaget i Södertälje (Fabryka Wagonów w Södertälje) zajmowało się na początku swojej działalności produkcją wagonów kolejowych.

Na przestrzeni lat i przemian i połączeń w firmie od roku 1902 w Malmo w Szwecji zaczęto produkować samochody ciężarowe.

Od roku 1935 firma została głównym przedstawicielem marki Volkswagen na terenie Szwecji. 

Lata 50 to dynamiczny rozwój firmy i produkcji samochodów i ekspansja sieci sprzedaży w wielu krajach europejskich. Udało się nawet otworzyć fabrykę samochodów ciężarowych w Brazylii (1957r.)

W roku 1969 doszło do znanej fuzji 2 motoryzacyjnych firm szwedzkich Saab – producent samochodów osobowych i Scania – producent samochodów ciężarowych. Współpraca pod nazwą SAAB-SCANIA trwała aż do 1995 roku. Po rozdzieleniu koncernów samochody ciężarowe produkowane są pod marką Scania AB. Obecnie głównym zarządcą i posiadaniem większości akcji jest koncern Volkswagen.

Scania jest wiodącym na świecie dostawcą rozwiązań transportowych, w tym samochodów ciężarowych i autobusów. Scania oferuje usługi finansowania, ubezpieczenia i wynajmu pojazdów.

Scania - Szwedzkie samochody ciężarowe

Scania w Polsce

Siedziba firmy Scania Polska S.A. mieści się w Starej Wsi koło Nadarzyna i istnieje od 1995 roku. Główną gałęzią działalności jest sprzedaż i serwis pojazdów: ciężkich samochodów ciężarowych (ciągników siodłowych i podwozi pod zabudowę powyżej 16 ton). 

W Polsce znajduje się również zakład produkcyjny Scani. Firma specjalizuje się w Fabryka pojazdów Scania w Polsce znajduje się na północy kraju, w Słupsku. Scania Production Słupsk S.A. specjalizuje się w produkcji autobusów miejskich Scania CityWide, autobusów Scania Interlink oraz podwozi autobusowych.

Produkcja obejmuje następujące wersje autobusów:

Scania Citywide w wersji LF (Low-Floor = niskopodłogowy),Scania Citywide w wersji  LE (Low-Entry = niskowejściowy), Scania Interlink w wersji LD (Low-Deck = niskopokładowy)

Modele ciągników ciężarowych

Scania XT

Pojazdy z tej serii przeznaczone są do bardzo ciężkich zadań. Wersja XT wyposażona jest w szereg wzmocnień i rozwiązań pozwalających na pracę w ekstremalnych warunkach. Są to między innymi: stalowy zderzak, osłony na reflektory, hol, wzmocnione lusterka i wiele innych. 

Scania V8

Wielozadaniowy pojazd o wysokich osiągach i niskim zużyciu. Wydajny i oszczędny silnik w połączeniu z komfortem i rozwiązaniami pozwalającymi na wygodną jazdę.

Scania Seria L

Seria pomyślana do intensywnej pracy w miejskich warunkach. Obszerne wnętrze i kompaktowe wymiary zewnętrzne. Wygodne przejście w poprzek kabiny, możliwość jej opuszczenia i doskonała widoczność ułatwiają pracę kierowcy.

Scania Seria P

Najbardziej wszechstronna gama kabin, idealna do prac o zasięgu miejskim i na niedużych dystansach. Idealnie sprawdza się w budownictwie i innych wymagających branżach.

Scania Seria G

Bogato wyposażona i wygodna seria kabin. Liczne schowki i udogodnienia oraz ergonomia na najwyższym poziomie.

Scania Seria R

Moc i dynamika w jednym. Wzmocniony silnik i skrzynia biegów, komfortowe rozwiązania dla kierowców czyni tę serię idealną do pracy na średnie i długie dystanse.

Scania Seria S

Najwyższy poziom komfortu na długich dystansach. Luksusowe wyposażenie, ergonomia i widoczność to idealnie miejsce pracy kierowcy. 

Pełną gamę pojazdów, wersji i serii znaleźć można pod tym adresem

Scania w 2023 roku.

W bieżącym roku działalność firmy Scania w Polsce to rozwój sprzedaży najnowszego modelu Scania Super. Na rynek wprowadzane będą również nowe modele elektryczne (full i plug-in) samochodów Scania.

Wpis powstał dzięki współpracy z firmą Maripol oferującą transport ciężarowy do Szwecji (https://maripol.pl/transport-spedycja-szwecja/)

SP, foto: by Juan Pablo Mascanfroni on Unsplash

Udostępnij

O autorze