Polskie miasta

Stare Miasto w Gdańsku – co warto zobaczyć?

Stare Miasto w Gdańsku – co warto zobaczyć?

Gdańsk słynie ze swojego Starego Miasta, które odbudowano z ruin po II wojnie światowej. Uchodzi dziś za jedno z najpiękniejszych w Polsce. Podpowiadamy, czego nie można nie zobaczyć. Zaplanuj weekend w Gdańsku!


Stare Miasto

Wciąż się zmienia i dynamicznie rozwija. Trzeba zobaczyć zabytkowe budynki (Bazylikę Mariacką, Ratusz, Dwór Artusa itd.), ale także nowoczesne obiekty, jak np. koło widokowe AmberSky, kładka nad Motławą itd. Wspaniały klimat, świeże ryby, atrakcje Trójmiasta w pobliżu, a także Hel na wyciagnięcie ręki – Gdańsk jest idealnym miejsce na urlop.

Rynek.

Rynek to wizytówka i symbol Gdańska! Majestatyczny Ratusz wybudowano w XIV w., ale podczas II wojny światowej po części został zniszczony. Odbudowano go jednak i obecnie stanowi jeden z najwybitniejszych dzieł architektury w tej części Polski.

Dom Uphagena.

Spacerując ul. Długą, warto zwrócić uwagę na kamienicę nr 12 – to jedyna kamienica z XVIII w. udostępniona dla zwiedzających. Ma tu siedzibę Muzeum Wnętrz Mieszczańskich – odtworzono w nim wystrój poszczególnych pomieszczeń.

Fontanna Neptuna.

Rzym ma swoją fontannę di Trevi, a Gdańsk fontannę Neptuna, która mieści się tuż przed również słynnym zabytkiem, Dworem Artusa z epoki średniowiecza. To jeden z głównych symboli miasta! Do jej budowy wykorzystano aż 650 km brązu. Legenda głosi, że kto pocałuje Neptuna w część ciała poniżej pleców, temu los będzie sprzyjał.

KKW, f: mar_d/Pixabay

Udostępnij

O autorze