Zaparowane okna to problem, który zna zapewne każdy z nas. Pojawia się w różnych okolicznościach – na przykład w samochodzie. Częstym zmartwieniem są też zaparowane szyby w domu. Mają one duży wpływ na komfort ich użytkowania, a także ograniczają widoczność. W dodatku wyglądają bardzo nieestetycznie. Jakie są przyczyny tego zjawiska i jak sobie dać radę z zaparowanymi oknami?
Przyczyny parowania okien
Oto garść porad, które pomogą rozwiązać ten problem. Najczęściej parowanie szyb wynika z wysokiej wilgotności powietrza. Dochodzi do tego zjawiska, gdy przekracza ona 60% oraz w przypadku dużej różnicy między temperaturą wnętrza naszego mieszkania a temperaturą zewnętrzną.
Zwykle poza sezonem grzewczym niemal automatycznie zaczyna się parowanie okien. Nadmiar pary wodnej osiada na najchłodniejszej powierzchni, czyli często na szybie okiennej. Co więcej, problem parowania okien dotyczy wszystkich rodzajów stolarki okiennej.
Jakie są przyczyny parowania okien?
Zaparowane okna na powierzchni szyb to dość powszechny problem w naszych domach i mieszkaniach. Głównie można je zaobserwować w okresach przejściowych, czyli wczesną wiosną i jesienią, a także zimą, gdy temperatura spada. Poznaj możliwe przyczyny powstawania tego zjawiska, a także sposoby, jak sobie poradzić z parą wodną.
Wiąże się to ze znaczną różnicą temperatur między wnętrzem domu, w którym jest ciepło, a sytuacją na zewnątrz. Wtedy nawet nieduża ilość wody na szybie zamienia się w parę i zaczyna się skraplanie. Parowanie okien można zaobserwować też w trakcie gotowania w pobliżu zamkniętego okna lub suszenia prania.
W przypadku parowania okien od wewnątrz, częstą przyczyną jest nieprawidłowa wentylacja pomieszczenia. Wysoka wilgotność oraz mały ruch powietrza i różnica temperatur między zimnym szkłem i gorącą parą to powody, dla których na wewnętrznych szybach okiennych widzimy osadzającą się parę.
Warto też pamiętać, że w niektórych sytuacjach parowanie okien może być efektem błędów w ich konstrukcji albo montażu.
Co poradzić na parowanie okien?
By zapobiegać i rozwiązać problem parowania okien od wewnątrz, przede wszystkim należy zainwestować w nowoczesny nawiewnik okienny. Jego montaż jest bardzo prosty, a działanie wręcz nieocenione. Ciągły dopływ powietrza zapobiega parowaniu okien. Zapewni przez cały czas dostęp świeżego powietrza do pomieszczenia, co sprawi, że będzie zachowana optymalna cyrkulacja, a okna nie będą parowały. Znaczenie ma także regularne wietrzenie pomieszczeń.
Usuwanie pary wodnej z okien – skuteczne sposoby
Najbardziej polecanym rozwiązaniem jest mikrowentylacja. Pomoże zadbać o utrzymanie przepływu świeżego powietrza we wnętrzach o każdej porze roku. Elementy okienne odpowiedzialne za mikrowentylację są w zasadzie niewidoczne i nie odbierają oknom ich estetyki.
Jednym z często wykorzystywanych sposobów na skuteczne pozbycie się pary wodnej z okien jest otwarcie ich na kilka minut. Pozwoli to wpuścić do pomieszczenia trochę świeżego powietrza. To pomocna metoda zimą, bo powietrze jest suche i chłodne, a temperatura za oknem jest niższa.
Wpis powstał dzięki firmie Artel w Wrocławia oferującej okna wyposażone w systemy przeciwdziałające parowaniu. (https://artel-art.pl/oferta/okna-z-pcv/)
Kar, f: Dimhou / pixabay