Gospodarka

Ogrody zimowe – jak urządzić miejsce do odpoczynku i relaksu przez cały rok

Ogrody zimowe – jak urządzić miejsce do odpoczynku i relaksu przez cały rok

Ogrody zimowe to miejsca magiczne, w których można zaznać odrobiny relaksu. Stanowią idealną przestrzeń do odpoczynku wśród zielonych i kwitnących roślin. Jeśli Twoim marzeniem jest cieszyć się zielenią mimo chłodu za oknem, urządź zimowy ogród.

Co to jest ogród zimowy?

Ogród zimowy jest miejscem łączącym nas z naturą, a jednocześnie zapewniającym komfort. Pozwala na przedłużenie czasu spędzonego na łonie przyrody. Wspaniale wpisuje się on w otoczenie ogrodowe, a zarazem w projekt domu. Stanowi jego integralną część. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, jak go urządzić.

Zimowy ogród to miejsce stworzone do odpoczynku, a także modny dodatek do nowoczesnego domu. Znajduje się w nim wiele różnorodnych odmian roślin. Może pełnić wiele różnych funkcji.

Od czego zacząć planowanie zimowego ogrodu?

Najlepiej już na etapie planowania budowy domu zaprojektować taki ogród. Profesjonaliści specjalizujący się w ekskluzywnej zabudowie tarasów na pewno poradzą sobie z takim zadaniem. Zgodnie z prawem budowlanym można urządzić zimowy ogród o pow. maks. 25 m2 bez pozyskiwania pozwolenia. Większy jednak wymaga specjalnego uprawnienia. Niezbędne są trwałe fundamenty. Może też być to pokój zintegrowany z domem lub budowla wolnostojąca.

Bardzo ważną kwestią jest też wybór dobrej ekipy – z doświadczeniem i profesjonalizmem, która postawi taką konstrukcję i wykona taki ogród z aluminium albo ze szkła. Pamiętaj, by skupić się głównie na jakości. Jako dobudówka do budynku, osadzany jest na tarasie. Aluminium jest zdecydowanie lżejsze, stosowane jest w przypadku dobudowywania ogrodu na tarasie lub dachu.

Wybierając ogród całoroczny, warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe lub na grzejniki kanałowe. Postaw też na solidny i dobry rodzaj szyby, z których będą zbudowane ściany, co pozwoli obniżyć rachunki za ogrzewanie. 

Rodzaje ogrodów zimowych 

Przede wszystkim wyróżniamy ogrody północne oraz południowe i wschodnie oraz zachodnie. Ogrody północne są optymalne dla roślin, które nie potrzebują wiele słońca, z kolei południowe sprawdzą się są dla roślin egzotycznych, gdyż tam nasłonecznienie jest wysokie przez cały rok. 

Wschodnie są rano nasłoneczniane bardzo ostrym światłem, a zachodnie muszą być w sezonie zimowym ogrzewane – wybierz do nich rośliny, które w mroźne dni po prostu zimują.

Jak urządzić ogród zimowy?

Urządzając wymarzony ogród zimowy, trzeba wybrać też odpowiednie meble oraz dodatki – jak między innymi fotele, stół, skrzynki na rośliny, hamaki i inne. Dobrze zaprojektowane miejsce będzie idealne, by móc oddać się różnym formom relaksu – jak lektura książki, spotkanie z przyjaciółmi, poranna kawa czy lampka wina wieczorem.  

Stylistyczne dopasowanie obu przestrzeni

Jest częścią mieszkania czy domu, dlatego staraj się wybierać materiały i dodatki w podobnym stylu. Dopasowanie elementów wykończeniowych pozwala zachować estetykę i harmonię. Pamiętaj, że można w pełni dostosować taką przestrzeń do własnych upodobań. Można stworzyć przestrzeń w różnych stylach – m.in. klasycznym, rustykalnym, minimalistycznym, boho czy glamour.

Kar, f: jutta24 / pixabay

Udostępnij

O autorze