Informacje

Narodowy Program Mieszkaniowy

Narodowy Program Mieszkaniowy

Narodowy Program Mieszkaniowy kojarzy się głównie z promowanym przez rząd programem Mieszkanie Plus. Nie wyczerpuje on jednak całej działalności w ramach NPM.

Filary Narodowego Programu Mieszkaniowego

W ramach struktury Narodowego Programu Mieszkaniowego możemy wyodrębnić dwa filary. Pierwszy obejmuje mieszkania lokatorskie, czyli zajmuje się budową spółdzielczych mieszkań lokatorskich z możliwością ustanowienia odrębnej własności. W ramach drugiego filaru, budownictwa socjalnego, działa flagowy program Mieszkanie Plus, ale także Mieszkania Dla Rozwoju, czyli komercyjna strona programu. Budownictwo socjalne zajmuje się tworzeniem tanich mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności.

Cele i działania Programu

Główna idea, jaka przyświeca istnieniu Narodowego Programu Mieszkaniowego, to zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób, którym niskie dochody uniemożliwiają zakup własnego lokum. W tym celu nie tylko powstają nowe mieszkania, ale także wprowadzane są zmiany prawne usprawniające proces inwestycyjno-budowlany. Ważnym aspektem działalności w ramach Programu jest zwiększenie podaży mieszkań o umiarkowanych czynszach oraz mieszkań spółdzielczych. Państwo wspiera finansowo samorządy, które budują mieszkania przeznaczone dla najuboższych. Towarzystwa społeczne, spółdzielnie mieszkaniowe oraz spółki gminne mogą liczyć na dopłaty do oprocentowania kredytów i obligacji. Co więcej, wsparcie przewidziano także dla właścicieli i zarządców planujących termomodernizacje i remonty.

Olga, f: jarmoluk / Pixabay

Udostępnij

O autorze