Gospodarka

Możesz zmienić dostawcę prądu – jak to zrobić?

Możesz zmienić dostawcę prądu – jak to zrobić?

Rosnące ceny energii zmuszają nas do oszczędności, życia zgodnie z zasadami minimalizmu, a także do szukania rozwiązań, które obniżą nasze rachunki. Sposobów oszczędzania prądu jest kilka, ale pamiętaj też, że możesz zmienić jego dostawcę. Masz do tego prawo i nie jest to trudne. Wcześniej sprawdź, czy zmiana byłaby dla Twojego domowego budżetu opłacalna.

Ceny energii ostro w górę

Ceny prądu idą mocno w górę nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Problem stał się niemal globalny, a przyczyniły się do tego różne czynniki – m.in. inwazja Rosji na Ukrainę, w naszym kraju także rekordowo wysoka i wciąż rosnąca inflacja.

Ceny energii dla gospodarstw domowych od początku stycznia 2022 roku wzrosły o około 24 proc. Wielu ekspertów wskazuje jednak na to, że jest to dopiero początek podwyżek, a następne czekają nas jeszcze w tym roku.

Największe firmy zajmujące się dostawami prądu już starają się przekonać URE do zatwierdzenia wyższych taryf. Rośnie koszt prądu, ale też koszt jego dystrybucji, wyższe są opłaty handlowe. Jedni radzą, w jaki sposób można oszczędzać, inni podpowiadają, jak przyzwyczaić organizm do niższej temperatury. Pamiętaj też, że dostawcę prądu możesz zmienić.

Zmiana dostawcy prądu – tak, to możliwe

Przede wszystkim warto wiedzieć, że jest taka możliwość, bo nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Zgodnie z Ustawą Prawo energetyczne, odbiorcy energii elektrycznej mają prawo zakupu prądu od wybranego przez siebie sprzedawcy. Taka zmiana nie oznacza, że trzeba na zawsze trwać przy tym wyborze. Można go ponownie zmienić, jeśli uda się znaleźć lepszą, tańszą ofertę. Weź jednak pod uwagę, że niska cena za 1 kWh to nie wszystko. Ważne są też opłaty dystrybucyjne, handlowe i pozostałe elementy opłat. Może dość do sytuacji, że po obniżeniu zużycia prądu, nowy operator nie będzie opłacalny, bo ma wyższe opłaty stałe niż dotychczasowy sprzedawca.

Zanim podejmiesz decyzję o zmianie swojego dotychczasowego dostawcy prądu, przeanalizuj na spokojnie swoje rachunki za energię. Przed wypowiedzeniem i podpisaniem nowej umowy sprawdź dokładnie warunki i wszystkie zapisy. Może okazać się, że inny dostawca oferuje korzystniejsze stawki. Sprawdź też warunki zerwania umowy. Zwróć uwagę głównie na takie zapisy jak m.in. czas trwania umowy, warunki wypowiedzenia / przedłużenia umowy, ew. koszty związane z zerwaniem umowy oraz okres płatności i sposób ich naliczania.

Odbiorcy energii elektrycznej mogą kupić prąd od wybranego samodzielnie sprzedawcy. Oznacza to, że w zasadzie w dowolnym momencie możesz zrezygnować z aktualnego dostawcy i podpisać umowę z innym. Wraz z początkiem obowiązywania nowej umowy operator sprawdza stan licznika i przekazuje odczyt do obydwu sprzedawców.

Rośnie świadomość Polaków – zmieniamy dostawców energii

Z tej możliwości korzysta coraz więcej osób. Jeśli po analizie ich stawek okaże się, że będzie to bardziej opłacalne, nic nie stoi na przeszkodzie, by to zrobić. Zgodnie z danymi Urzędu Regulacji Energetyki, od stycznia do czerwca 2022 roku dostawcę energii elektrycznej zmieniło 11 tys. 181 odbiorców.

fot. TimHill / Pixabay

Udostępnij

O autorze