Gospodarka

Koronawirus. Unia Europejska zamyka granice na 30 dni

Koronawirus. Unia Europejska zamyka granice na 30 dni

Unia Europejska zamyka zewnętrzne granice na 30 dni. Poszczególne kraje zapewne wprowadzą ograniczenia w podróży do UE w trybie pilnym – jak poinformowała Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej. Co ważne, Polska od UE na walkę z epidemią otrzyma najwyższe wsparcie ze wszystkich krajów.

Koronawirus w Unii Europejskiej

Decyzję, aby na razie zamknąć granice, podjęli przywódcy 27 krajów UE uczestniczący w specjalnie z tego powodu zorganizowanej wideokonferencji. Zgodzili się na rozwiązanie Komisji Europejskiej, którą dzień wcześniej przedstawiła im szefowa KE.

Zdecydowano tym samym o zamknięciu granic na 30 dni, z opcją przedłużenia tego okresu. Ograniczenia będą dotyczyć cudzoziemców, co oznacza, że zakaz wjazdu na teren Unii nie obowiązuje członków rodzin Europejczyków, osób z kartami stałego pobytu we Wspólnocie, a także lekarzy oraz naukowców ani kierowców transportujących towary.

Koronawirus w Polsce

Polska otrzyma pomoc na walkę z epidemią ze strony Unii Europejskiej, stając się tym samym największym beneficjentem funduszu przeznaczonego na walkę ze skutkami epidemii w Unii Europejskiej. Unia przekaże Polsce aż ponad 7,4 mld euro, czyli około 32,64 mld zł.

Polska ma zatem otrzymać ponad trzy razy więcej niż Włochy. Duże sumy otrzymają też m.in. Węgry, Hiszpania, Rumunia i Słowacja. Warto zauważyć, że Polska i Węgry łącznie otrzymają aż 35 proc. całej sumy przeznaczonej dla krajów Unii walczących z koronawirusem.

Ewelina, f: enriquelopezgarre  / pixabay

Udostępnij

O autorze