Informacje

Jaką rasę wybrać do mieszkania w bloku?

Jaką rasę wybrać do mieszkania w bloku?

Każdy z nas ma swoje upodobania co do rasy psiaka, ale warto pamiętać też o swoich możliwościach – boksery, owczarki staroangielskie bobtail czy cane corso potrzebują ogrodu, buldogi to kanapowce, a rasy myśliwskie wymagają dużo ruchu. Jak wybrać odpowiedniego psiaka do mieszkania w bloku?

Co wziąć pod uwagę, wybierając rasę?

Wybierając psa, musisz wziąć kilka kryteriów pod uwagę – jego rozmiar i charakter, swój styl życia, okolicę (sąsiedztwo parku, lasu i ogólnie terenów zieleni) i wielkość mieszkania oraz liczbę domowników. Jeśli już jest ciasno, życie nawet z najmniejszym psem nie będzie proste ani dla niego, ani dla Was. Nie ma jednego idealnego psiaka na towarzysza człowieka. Podstawowym kryterium jest rozmiar pupila, gdyż średni czy duży pies – jak bernardyn, owczarek staroangielski czy bokser – na małej przestrzeni na pewno nie będzie szczęśliwy. Nieduże rozmiary mieszkania nie powinny sprawiać mu problemów.

Ważny jest też charakter psa i właściwe mu cechy – np. buldogi są uparte, a labradory wszystko gryzą – styl życia właściciela (bierny lub aktywny) – oraz konieczność pielęgnacji. Niektóre rasy – jak np. owczarek staroangielski bobtail lub pudel – wymagają regularnych wizyt u fryzjera i pielęgnacji sierści. Jeśli lubisz biegać i chodzisz na długie spacery, ma to ogromne znaczenie przy wyborze rasy. Podobnie jak to, że wolisz wieczory spędzać na kanapie, oglądając seriale na Netflixie lub innej platformie.

Polecane rasy do mieszkania w bloku

Dobrym wyborem są psy małe i średnie ważące do około 10 kg, który potrzebuje umiarkowanej aktywności, a nie wymaga skomplikowanej opieki i zabiegów pielęgnacyjnych. Ważne, aby były spokojne, towarzyskie i inteligentne, a także miały unormowany temperament i uwielbiały kontakt ze swoim właścicielem. Dla wielu ras ważne jest też, czy w bloku jest winda – niektóre psiaki nie powinny chodzić po schodach. Do takich ras należą m.in. jamnik czy buldog angielski i francuski.

Weź pod uwagę psy rasy Chihuahua, jamnik, maltańczyk, shih tzu, cocker spaniel, mops lub beagle albo buldog francuski. Takie psy jak owczarek staroangielski bobtail, owczarek niemiecki czy labrador znacznie lepiej czują się w domu z ogrodem.

Lena.k, f: StockSnap / pixabay

Udostępnij

O autorze