Informacje

Jak każdy z nas może walczyć z kryzysem klimatycznym?

Jak każdy z nas może walczyć z kryzysem klimatycznym?

Zagadnienia ochrony środowiska, w tym zmian klimatu spowodowanych działalnością człowieka to jedne z najpoważniejszych wyzwań dla świata (w tym Polski) na kolejne lata. Jakie kroki ku zatrzymaniu tych zmian może podjąć każdy z nas?

Ogranicz spożycie mięsa
Hodowla zwierząt na mięso przyczynia się istotnie do ocieplenia klimatu. Jej całkowita suma emisji CO2 to w skali globalnej aż 7,1 miliona gigaton, co stanowi 18% wszystkich produkowanych przez człowieka gazów cieplarnianych. Jeśli więc nie jesteś w stanie całkiem zrezygnować z mięsa, postaraj się chociaż ograniczyć jego spożycie.

Oszczędzaj prąd
Kolejne 40% gazów cieplarnianych emituje sektor energetyczny. Nie ulega więc wątpliwości, że powinniśmy zwracać większą uwagę na oszczędzanie prądu, zwłaszcza w dobie urządzeń przenośnych wymagających ciągłego ładowania czy rezygnowania z kuchenek gazowych na rzeczy tych elektrycznych. Gaśmy światło w pustych pomieszczeniach i odłączajmy od prądu aktualnie nieużywane urządzenia.

Przesiądź się na komunikacje miejską
Za 26% całkowitej unijnej emisji gazów cieplarnianych odpowiada transport. Co więcej, emisja ta wciąż wzrasta. Kiedy więc coraz więcej osób ma samochód, Ty wypowiedz wojnę emisji gazów cieplarnianych i wybierz komunikację miejską lub rower. W dzisiejszych czasach jest to naprawdę łatwy, ponieważ siec połączeń komunikacyjnych jest dobrze rozwinięta, a popularność zyskują wypożyczalnie rowerów miejskich.

Olga, foto:SD-Pictures / Pixabay

Udostępnij

O autorze