Gospodarka

Jak dbać o suche dłonie? Nawilżaj regularnie

Jak dbać o suche dłonie? Nawilżaj regularnie

Wiele osób boryka się z problemem, jakim jest nadmiernie wysuszona skóra na dłoniach. W trakcie pandemii koronawirusa znacznie częściej myjemy ręce, lecz nadmierna higiena – głównie płynem dezynfekującym – prowadzi do ich wysuszenia. Jak z tym walczyć?

Skuteczne sposoby na suche dłonie

Dłonie są naszą wizytówką, dlatego ich staranna pielęgnacja jest tak ważna. Jeśli jednak często je myjesz, w dodatku płynami do dezynfekcji, mogą szybko stać się suche i podatne na podrażnienia (np. pękanie) – wtedy będą potrzebować intensywnej regeneracji oraz regularnego nawilżania.

Specjalna ochrona i staranna pielęgnacja 

Co więcej, są one narażone na niekorzystne działanie wielu czynników zewnętrznych, np. mroźnego i silnego wiatru, niskiej temperatury czy silnego słońca, środków chemicznych itd. –  dlatego potrzebują specjalnej ochrony i pielęgnacji. W czasach koronawirusa są dodatkowo osłabiane częstym stosowaniem preparatów do dezynfekcji oraz używaniem rękawiczek jednorazowych. Jak się o nie zatroszczyć? Oto sposoby na gładką skórę dłoni.

Sposoby na gładką i miękką skórę dłoni

Wszystkie wymienione powyżej czynniki przyspieszają proces starzenia się skóry, dlatego tak ważna jest staranna pielęgnacja. Skóra dłoni nie posiada gruczołów łojowych, a od strony grzbietowej ma ich niewiele – brak naturalnej warstwy ochronnej sprawia, że jest tym bardziej wrażliwa. 

Staranne mycie i preparaty do mycia dłoni. Myj ręce, ale starannie i dobrej jakości kosmetykami, bo mają one ogromny wpływ na wygląd i kondycję skóry. By zapewnić dłoniom ochronę przed przesuszaniem, sięgaj po preparaty o działaniu łagodnie natłuszczającym, które mają w składzie cenne witaminy i oleje naturalne. 

Krem do rąk. Podstawą pielęgnacji jest też krem do rąk – najlepiej naturalny. Mycie dłoni jest ważne, ale woda wpływa na naturalną równowagę skóry, dlatego kluczowe jest systematyczne używanie kosmetyków nawilżających i odżywiających skórę. 

Używaj kremu przez cały rok – zarówno w zimowym, jak i wakacyjnym sezonie skóra potrzebuje silniejszego nawilżenia i natłuszczenia. Jeśli masz wrażliwą skórę, dobrym wyborem będą dermokosmetyki. 

Dieta. Nie bez znaczenie jest też dieta – sięgaj po zdrowe oleje i orzechy, sezonowe owoce i orzechy, aby nie dopuścić do niedoborów witamin i mikroelementów. 

Rękawiczki. Do sprzątania czy podczas zmywania noś rękawiczki, ale na krótko, gdyż skóra nie może w nich swobodnie oddychać. W domu warto też przeprowadzić różne zabiegi kosmetyczne – jak peeling dłoni. 

Lena.k, f: ivanovgood / pixabay

Udostępnij

O autorze