Polski rynek mieszkaniowy i magazynowy rozwijają się prężnie ze względu na duży popyt. Coraz częściej realizowane są też rozwiązania ekologiczne. Trend ten w Polsce jest od niedawna, ale deweloperzy zaczęli już odpowiadać na te potrzeby i wdrażać konkretne rozwiązania „zielone”. Takie inwestycje to odpowiedź na problemy planety, ale też wiele korzyści dla kupujących,
Ekorozwiązania w nieruchomościach coraz popularniejsze
Ekologiczne nieruchomości są bardziej przyjazne, ale także mogą okazać się tańsze w użytkowaniu niż tradycyjne. Popyt na nie rośnie właśnie ze względu na ew. oszczędności, nie tylko z troski o planetę.
Panele fotowoltaiczne
W ekoinwestycjach standardem stają się panele fotowoltaiczne montowane na dachach albo w ogrodach. Wykorzystują one tzw. energię odnawialną i przyczyniają się do obniżenia rachunków za prąd. Są w prywatnych domach, jak i na dachach luksusowych apartamentowców. Fotowoltaika to cały czas ten sektor OZE, który rozwija się w Polsce najprężniej. Energia słoneczna jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych – być może kiedyś stanie się standardem i rozwiązaniem powszechnym w nieruchomościach różnego typu.
Przestrzeń wokół budynków
Deweloperzy poświęcają więcej uwagi terenom zieleni i przestrzeni wokół budynków. Im więcej zieleni, tym większe korzyści dla środowiska i lepsze samopoczucie mieszkańców. Zdecydowanie odchodzi się od betonu. Nie wystarczy jednak zaprojektować trawnik przed budynkiem.
Przestrzeń jest projektowana przez architektów krajobrazu i najlepiej, by była całoroczna. Dodatkowo ekolodzy podpowiadają, jaka roślinność będzie korzystna dla ptaków i owadów. Ważne, by znalazła się tam przestrzeń dla dzieci, strefy relaksu, budki dla owadów, karmniki dla ptaków, a nawet ogrody deszczowe. Aranżacja uwzględnia dodatkowo różne inne miejsca na roślinność, m.in. zielone ściany. Wydatki ponoszone na utrzymanie terenów zieleni też są wyższe, ale zwykle mieszkańcy chętniej się na nie godzą niż na wydatkowanie budżetu na inne cele.
Ogrody na dachach
Ważne jest też zagospodarowanie dachów inwestycji. Często projektowane są tam ogrody. Poza tym zielone dachy to świetna bariera termoizolacyjna, a to z kolei oznacza niższe rachunki za prąd ze względu na niższe zużycie energii.
Biorą też udział w oczyszczaniu powietrza, regulacji temperatury i produkowaniu tlenu, w gęsto zabudowanych centrach miast ich rola jest nieoceniona. Dodatkową zaletą takich dachów jest retencja wody, co odciąża miejską kanalizację.
fot. cocoparisienne / Pixabay